Etkinlikler

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Büyükelçisi Sn. İsmet Korukoğlu Ziyareti

6 Ocak 2023 Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD) yılın ilk ziyaretini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Büyükelçiliği’ne gerçekleştirdi. GGYD Başkanı M. Nezih Allıoğlu ve Yönetim Kurulu’ndan oluşan GGYD heyeti Büyükelçisi İsmet Korukoğlu karşıladı. GGYD Yönetim Kurulu ziyarette derneğin faaliyetlerine dair bilgi verirken, KKTC ile yapılacak ticari iş birliklerine ilişkin konular da masaya yatırıldı.

 

 “Kıbrıs ve Türk pazarını birleştirmek için üzerimize ne düşerse yaparız”

 

GGYD Yönetim Kurulu Başkanı Allıoğlu Büyükelçi Korukoğlu’na dernek hakkında bilgi verdi. 19 yıllık bir dernek olduklarını söyleyen Allıoğlu “Ankara’da kurulup diğer illerde şube açan ilk derneğiz. İzmir’de şubemizi açtık. Yakın zamanda Çorum, Bursa, Konya ve Eskişehir’de şubeleşeceğiz. Amacımız üyelerimiz arasındaki ticari iş birliğini yaygınlaştırmak. Bunun için toplantılar, seminerler, B2B görüşmeler gerçekleştirirken, iş dünyasının önde gelen kurum ve kuruluşlara yaptığımız ziyaretlerle bu ilişkilerin pekişmesini sağlıyoruz. Size de yeni görevinizde başarılar dilemek istiyoruz. Öte yandan Türkiye pazarı ile Kıbrıs pazarını nasıl birleştiririz, bunun için bizim üzerimize ne düşer konularında fikir alışverişinde bulunmak bizi mutlu eder.” dedi.

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Viyana’da GGYD temsilcilerinin olduğunu söyleyen Allıoğlu, “Kıbrıs ile olan ticari ilişkilerimizi daha da geliştirmek isteriz” diye konuştu.

 

“İzolasyonu aşmanın en önemli yolu bilinçli yatırımdır”

 

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükelçi Korukoğlu ise şöyle konuştu: “Daha önce farklı görevlerde bulundum, şimdi buradayım ama ben burayı dış görev olarak kabul etmiyorum. Burası ana vatanım. İzmir, İstanbul, Mersin, Antep, Trabzon ve Antalya olmak üzere 6 tane başkonsolosluğumuz var. Onlar da bulundukları bölgelerde ekonomik ve ticari ilişkileri nasıl daha ileri götürebileceklerine dair çalışmalar yapıyorlar. Biliyorsunuz KKTC’nin yaşadığı en büyük sorun izolasyon yani siyasi ambargodur. Bu fiziki bir engeldir. Bunu aşmanın en önemli yolu da bilinçli yatırımla olabilir. İşte siz değerli iş insanlarıyla burada yaptığımız temaslar bu nedenle çok önemli. Birlikte güzel işlere imza atacağımıza inanıyorum.” KKTC’de çok farklı milliyetten vatandaş olduğunu ifade eden Büyükelçi Korukoğlu, “İngiltere’den Rusya’ya, Ukrayna’dan, İran’a kadar birçok ülkeden ziyaretçimiz oluyor ve çok fazla yerleşen var. KKTC hem eğitim hem turizm hem de coğrafya açısından çok tercih ediliyor. Kozmopolit bir ülke olma yolundayız. Bu da bizi memnun ediyor.” dedi.

 

Görüşme sonunda GGYD Yönetim Kurulu Başkanı Allıoğlu KKTC Büyükelçisi Korukoğlu’na plaket takdim etti.

 

 

 

 

 Copyright  GGYD