08.03.2024


"İŞ'TE FIRSAT TOPLANTILARI 66"


GGYD 66. İŞ’TE FIRSAT TOPLANTILARI YAPILDI

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği Genel Başkanı M. Nezih Allıoğlu: “Para politikasındaki sıkı duruşun devam etmesini diliyoruz.

Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Refet Gürkaynak: “Türkiye’de asıl sorun işsizlik değil, iş gücüne katılımın düşük olması”

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD) tarafından düzenlenen, iş dünyasının önemli etkinliklerinden İş’te Fırsat Toplantıları, 66’ncı kez gerçekleşti. 66. İş’te Fırsat Toplantıları’na GGYD üyeleri ve Ankara iş dünyası yoğun ilgi gösterdi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan GGYD Genel Başkanı M. Nezih Allıoğlu, katılımcılara teşekkür ederek, GGYD’nin çalışmaları ve hedeflerine ilişkin bilgiler paylaştı. Allıoğlu, “Ocak ayında yaptığımız olağan genel kurulumuzda, sizlerin oyları ve güveniyle yeniden göreve geldik. Genel kurulumuza göstermiş olduğunuz ilgi ve pazar günü olmasına rağmen saatlerce zamanınızı ayırıp derneğimize sahip çıktığınız için hepinize şükranlarımı iletiyorum. Yeni yönetim kurulu olarak çalışmalarımıza başladık. Görev dağılımını yaptık, kurullarımızı, topluluklarımızı oluşturduk” dedi.

“GGYD ailesi büyüyor”

Etkinlikler ve projelerle GGYD’nin profilini güçlendirdiklerini anlatan Allıoğlu, “İş dünyamızın çeşitli sektörlerinden gelen yeni üyelerimizle GGYD ailemizi büyütüyoruz. Şimdilik 1.100 üyemiz var. Bu yıl üye sayımızı, şube sayımızı artırmak için çalışmalar yapıyoruz. Üyelerimizin ticaretlerini artırmak için planlamalar yapıyoruz. En önemlisi de “Nilüferler Yetişiyor Eğitime Destek Fonu” kapsamında burs verdiğimiz öğrenci sayımızı bu yıl artırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“Sıkı para politikalarının devamını diliyoruz”

Türkiye ekonomisinin 2023 yılı görünümünü değerlendiren Allıoğlu, “Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye ekonomisi 2023 yılında yüzde 4,5 büyüme kaydetti. Döviz kurlarının yükselişini, altın başta olmak üzere emtia fiyatlarını 2023 yılında yakından izledik. 2023 yılında enflasyon hep gündemimizde oldu, ancak genel seçimlerden sonra yeni ekonomi yönetiminin göreve gelmesiyle para politikalarında, enflasyonla mücadelede geleneksel politikalara döndük. Para politikasındaki sıkı duruşun devam etmesini diliyoruz. Bu adımların rahatlatıcı etkilerini yılın ikinci yarısında hissedeceğimizi, ağustos ayından sonra daha düşük enflasyon ile karşılaşmayı bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Nitelikli bir büyümeye ihtiyacımız var”

Allıoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı: “Bizim düşük enflasyonla büyüyen, istihdam yaratan, katma-değerli ihracat ile desteklenen nitelikli bir büyümeye ihtiyacımız var. Belirsizliklerin en aza indirilebildiği, istikrarlı bir büyümeye ihtiyacımız var. Bunun için yatırım ortamını iyileştirmemiz, hukuk sisteminin bütünlüğünü sağlamamız kısacası ‘güven’ tesis etmemiz gerekiyor. Bir ülkede hukuk sisteminin bütünlüğü arttıkça o ülkenin ekonomik büyüme hızı da artıyor. Uluslararası yatırımcılar, yatırım kararı alırken hukukun üstünlüğüne, ülkedeki vatandaşların, iş yapıcıların hukuk sistemine olan güvenine bakarak karar veriyorlar. Bu nedenle ekonomi ve hukuku birlikte düşünmemiz gerekiyor. Hukuk sistemine güvenin olmadığı yerde yatırım olmuyor.”

66. İş’te Fırsat Toplantıları’nın konuğu ise ülkemizin önde gelen ekonomistlerinden Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Refet Gürkaynak oldu. Prof. Gürkaynak, “2024’te Dünya ve Türkiye Ekonomisi” konulu sunumunu yaptı. Sunum, 2023 yılı ekonomik verilerinin değerlendirilmesi, 2024 yılına yönelik öngörüleriyle ilgi çekti.

“Geliri paylaşmak üretimi paylaşmaktır”

Prof. Gürkaynak, “İktisat diye düşündüğümüz birçok konu aslında fizik. İktisat ‘kanun’ları ihlal edilebilir, fizik öyle değil. İktisat ‘bilimi’ ile kavga etmek genelde baş yarar. Fizikle kavga etmek daima baş yarar. Gelir, ürettiğin şeydir. Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYİH), Türkiye’nin toplam üretimidir. Üretimi ölçüp, gelir arttı diyoruz. İktisat değil bu, fizik. Tanımı gereği gelir ile üretim aynı şeydir. Üretim ne kadarsa toplam paylaştırılacak gelir de o kadar olmak zorunda. Yüksek gelir ancak yüksek üretimle mümkündür. Geliri paylaşmak, üretimi paylaşmaktır. Soru, ‘Türkiye’de niye Almanya’ya göre gelirler düşük?’ olmamalı, ‘Niye Almanya’da üretim Türkiye’ye göre daha yüksek?’ olmalı. Çünkü daha fazla üretmeden daha yüksek gelirli ekonomi olmak söz konusu değil. Bunu yapmaya çalışıyorsanız iktisatla değil fizikle kavga ediyorsunuz” dedi. 

Prof. Gürkaynak, şöyle devam etti: “Üretim yaptık, bir kısmını tüketeceğiz, bir kısmını tasarruf yapacağız. Kenara saklanan şeylere yatırım diyorum. Yatırım ile tasarruf aynı. O zaman, az üreteceğim, çok tüketmek yemek istiyorum, ama tasarruf seven insanlar da değiliz. Toplam tasarrufumuz düşük. Devlet bütçe açığı veriyor, tasarrufların bir kısmını hükümete vereceğiz bütçe açığını kapatsın diye. Bütçe açığı, bizden toplamıyor ama harcıyor. Harcıyorsa bir yerden gelecek, borç alacak. Borcu, ben vereceğim. Yatırım yapmak istediğimizde ise aradaki fark ülkenin dışından gelecek. Bu, ülkenin tasarruf açığıdır. Tanımı gereği, cari açık ülkenin tasarruf açığıdır. Ürettiğin kadar kullanmak zorunda değilsin, açık bir ekonomide daha fazlasını kullanabiliyorsun. Dünyanın geri kalanından kullanabilirsin. Bu da bir fizik kanunu, bir iktisadi denklik değil ama başka türlü olamıyor.”  

 

“Cari açık, ülkenin tasarruf açığıdır”

“Türkiye’de kur kazayla patlamıyor, biz isteyerek patlatıyoruz” diyen Prof. Gürkaynak şöyle konuştu: “Faizi indirdikçe ülkenin tasarruf açığını azaltacağım, çünkü cari açık tanımı gereği ülkenin tasarruf açığıdır. Ben faiz indirdikçe siz daha çok tasarruf edeceksiniz, ettiniz mi? Hayır. Cumhuriyet tarihinin cari açık rekorunu kırdık. Türkiye’de gelirin nerden geldiğini,  ne olduğunu konuşmadan gelir dağılımını konuşmak sorunu var. Bu abes bir iş. ‘Türkiye’de asgari ücret 28 bin lira olmalı’ diyorsun, ama çarptığın zaman ülkenin toplam üretimi, senin asgari ücrette istediğin şeyi karşılamaz hale geliyor. Bu yüzden üretim ile gelir arasında, gelir dağılımı ile toplam gelir arasındaki bağları düşünmek elzem bir iş. Kısıtlarımız neler bilmeliyiz. Gelirden bahsederken aslında üretimden bahsettiğimizi iyi anladığımıza göre üretim, gelirse, bu üretim işini anlamamız gerekiyor.” 

Prof. Gürkaynak, “Aynı insanlar, aynı becerilerle, aynı makineleri değişik yer ve değişik zamanlarda kullandıkları zaman aynı şey ortaya çıkmıyor. Bu farklılığa, iktisatta üretimin anlamadığımız kısmına teknoloji diyoruz. Aynı insanlar, aynı makinalarla Ankara’da yaptıkları zaman, Hamburg’da yaptıkları zaman ortaya başka bir şey çıkıyor. Aradaki farka bakıp orada teknoloji daha ileri diyorum. Almanya’ya baktığın zaman ortalama çalışanın aldığı eğitim düzeyi 13 yıl. Kişi başına düşen sermaye çok yüksek. Bunları artırarak daha fazla büyümeyeceksin, ancak teknolojiyle büyüyebileceksin” dedi.

Türkiye’de ise durumun tamamen farklı olduğunu vurgulayan Prof. Gürkaynak, şunları söyledi: “Tarım hala en emek-yoğun sektör, Amerika’da tarım en teknoloji-sermaye yoğun sektör. O insanın tarım üretimi ile Türkiye’deki insanın tarım üretimi elbette bir değil. Oradakiler tarım üretimini artıracaksa bir icat çıkarmak durumunda, Türkiye’de değil. Türkiye’de girdiyi artırarak üretimi artırmak mümkün. Ülkemizde 85 milyon 375 bin kişi var. 3 milyon 29 bin kişi işsiz. Türkiye’de asıl sorun işsizlik değil, işgücüne katılımın düşük olması. Türkiye’de beşeri sermaye düşük. Yatırım az, fiziki sermaye düşük. Üretim ve gelir haliyle düşük. ‘Lüks’ Türkiye’de sadece gelir dağılımı bozuk olduğu için mevcut.”

“2,6 trilyon KKM büyük risk”

Prof. Gürkaynak, sözlerini şöyle tamamladı: “Seçim öncesi ve sonrası iki ayrı ülke. Seçime kadar hızlı daralmaya izin verilmez. Kredi sıkılaşması sınırlı olur. Büyük risk;  2,6 trilyon Kur Korumalı Mevduat‘tan (KKM) nasıl kurtulacağız. Diğer büyük risk ise kamu harcamalarının kontrol edilemiyor olması. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) sıkılaşması ile kamu genişlemesi uyumlu değil. TCMB idaresi görevden alınmazsa faiz yakında azalmaz. Kuru bilmek mümkün değil. Enflasyon nedeniyle lira değer kaybetmeye devam edecek. Kur kontrol edilmeye çalışılırsa reel değerlenme olur, ithalat patlar. Bir büyüme politikası yok, manik TC enerjisi ile büyüyoruz. Bu çok verimsiz bir büyüme şekli.”

Nilüferler hayatlarındaki değişimi anlattı

GGYD üyeleri arasındaki işbirliği ve iletişimin artırılması hedefiyle gerçekleştirilen toplantıda, “Nilüferler Yetişiyor Eğitime Destek Fonu”ndan yararlanan öğrenciler de GGYD sayesinde hayatlarının nasıl değiştiğini anlattılar.  Toplantı,  etkileşimli soru-cevap bölümüyle sona erdi.

 

 

 

 

GÖRSELLER

ÇOK OKUNANLAR

Öne Çıkan

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ardahan Milletvekili Sayın Özgür Erdem İncesu Ziyareti

4 Ekim 2023 tarihinde Dernek Genel Başkanımız Sayın M.Nezih Allıoğlu...

Öne Çıkan

"İş'te Fırsat Toplantıları 60" - Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Sayın Prof....

16 Mart 2023 Perşembe günü saat:16:00 da CPAnkara Otel’ de...

Öne Çıkan

GGYD AKADEMİ- ''Etkili İletişim'' Eğitimi

“GGYD AKADEMİ” koordinatörlüğünde 30 Kasım 2023 tarihinde dernek merkezimizde üyemiz Uzm....

Öne Çıkan

AK Parti Çankaya Belediye Başkan Adayı Sayın Duhan Kalkan'ın Derneğimizi Ziyareti

21 Şubat 2024 tarihinde AK Parti Çankaya Belediye Başkan adayı...

Öne Çıkan

YENİMAHALLE BELEDİYE BAŞKANI SAYIN FETFİ YAŞAR ZİYARETİ

16 Mayıs 2024 tarihinde GGYD Yönetim Kurulu Yenimahalle Belediye Başkanı...

Öne Çıkan

YENİ ÜYE KOKTEYLİ- 22 Şubat 2024

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği Yeni Üye Tanışma Kokteyli Gerçekleştirildi.Genç...

Öne Çıkan

İYİ Parti Sözcüsü, Genel Başkan Başdanışmanı, Ankara 3.Bölge Milletvekili Adayı Prof. Dr. Kürşat Zorlu'nun Derneğimizi...

24 Nisan 2023 tarihinde Millet İttifakı Milletvekili Adayları, Cumhuriyet Halk...

Öne Çıkan

"İŞ'TE FIRSAT TOPLANTILARI 67" - KONYA- Türk finans profesörü Prof. Dr. Özgür DEMİRTAŞ

GENÇ GİRİŞİM VE YÖNETİŞİM DERNEĞİ 67.  İŞ’TE FIRSAT TOPLANTILARI KONYA’DA...

Öne Çıkan

Ticaret ve İş Geliştirme Kurulu "Tanıştay&Çalıştay Toplantısı"- 3

GGYD Üyeleri 3. Kez "Tanıştay Çalıştay Toplantısı"nda biraraya geldi. Gelenekselleşen "Tanıştay,...

Öne Çıkan

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD) 21. Kuruluş ve Konya Şubemizin 1. Yıl Kutlama Gala...

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD) 21. Kuruluş ve Konya Şubemizin...

Öne Çıkan

GGYD AKADEMİ- “Enflasyon Muhasebesinin Şirketler Üzerindeki Etkileri”

11 Ocak 2024 tarihinde Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD),...

Öne Çıkan

ASO 2. ve 3. Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Sayın Mete Çağlayan Ziyareti

12 Ocak 2024 tarihinde Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD)...

Öne Çıkan

MAMAK BELEDİYE BAŞKANI VELİ GÜNDÜZ ŞAHİN ZİYARETİ

GGYD Yöneticilerinden, Mamak Belediye Başkanı Veli Gündüz Şahin’e Ziyaret20 Mayıs...

Öne Çıkan

21. OLAĞAN GENEL KURULUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK.- 21.01.2024

GGYD GENEL BAŞKANLIĞINA M.NEZİH ALLIOĞLU SEÇİLDİ.Genç Girişim ve Yönetişim Derneği...

Öne Çıkan

GGYD RAMAZAN YARDIMLARI

GGYD Genel Başkanı M. Nezih Allıoğlu:“Sivil toplum olarak vatandaşlarımızın yanında...

Öne Çıkan

Ankara Barosu Başkanı Mustafa Köroğlu'nun Derneğimizi Ziyareti

30 Ocak 2024 tarihinde Ankara Baro Başkanı Mustafa Köroğlu ve...

Öne Çıkan

TÜGİAD Ankara Şubesi Başkanı Aykut Çakmaklı'nın Derneğimizi Ziyareti

31 Ocak 2024 tarihinde TÜGİAD Ankara Şubesi başkanı Aykut Çakmaklı...

Öne Çıkan

GGYD Geleneksel İftar Yemeği -26 Mart 2024-

GGYD Ailesi Geleneksel İftar Yemeğinde BuluştuGenç Girişim ve Yönetişim Derneği...

Öne Çıkan

ASTOP Vefa Ödülü, Derneğimiz Adına, Fırat Plastik A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Nevzat Demir'e Takdim Edildi.

“ASTOP Vefa Ödülleri” Sahiplerini Buldu.Fırat Plastik A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı...

Öne Çıkan

SİNEMA ORGANİZASYONU- “ATATÜRK 1881-1919 2.” FİLMİNİ HEP BİRLİKTE İZLEDİK.

6 Şubat 2024 tarihinde Arcadium sinemalarında “ATATÜRK 1881-1919 2.” filmini üyelerimiz ve...

Öne Çıkan

11. Dönem Yönetim Kurulu Anıtkabir Resmî Ziyareti- 08.02.2024

8 Şubat 2024 tarihinde Genç Girişim ve Yönetişim Derneği’nin, M.Nezih...

Öne Çıkan

Fırat Plastik A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Nevzat Demir'in Derneğimizi Ziyareti

02 Nisan 2024 tarihinde Fırat Plastik A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı...

Öne Çıkan

Ankara Valisi Sayın Vasip Şahin Ziyareti

19 Mart 2024 tarihinde Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD),...

Öne Çıkan

TİCARET VE İŞ GELİŞTİRME KURULU "TANIŞTAY&ÇALIŞTAY TOPLANTISI"- 8

Genç Girişim Yönetişim Derneği (GGYD), "Çalıştay & Tanıştay" toplantısı düzenlediGenç...

Öne Çıkan

Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan A. Adayı Bekir Ödemiş'in Derneğimizi Ziyareti

08 Şubat 2024 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya Belediye Başkan...

Öne Çıkan

Ses Sanatçısı Ege’den Genç Girişim ve Yönetişim Derneği’ne “Kedice” Ziyaret

15 Nisan 2024 tarihinde ses sanatçısı Ege, Genç Girişim ve...

Öne Çıkan

HUFEDER (Hukukçu Fenerbahçeliler Derneği) Başkanı Av. Ali Alper Alpoğlu'nun Derneğimizi Ziyareti

28 Şubat 2024 tarihinde HUFEDER (Hukukçu Fenerbahçeliler Derneği) başkanı Av....

Öne Çıkan

CUMHURİYET HALK PARTİSİ MAMAK BELEDİYE BAŞKAN ADAYI VELİ GÜNDÜZ ŞAHİN'İN DERNEĞİMİZİ ZİYARETİ

16 Şubat 2024 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi Mamak Belediye Başkan...

Öne Çıkan

GGYD Ev Sahipliğinde Süheyl&Behzat Uygur “Hey Gidi Günler” Müzikal Tiyatro Oyunu

Süheyl & Behzat Uygur “Hey Gidi Günler” interaktif müzikal komedi tiyatro...

Öne Çıkan

GGYD AKADEMİ- "Aşk Tadında Diyet" Eğitimi

“GGYD AKADEMİ” koordinatörlüğünde 8 Mart 2024 tarihinde dernek merkezimizde üyemiz Diyetisyen...

Öne Çıkan

GGYD 23 Nisan Coşkusunu Kızılcahamam’da Yaşadı.

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD), Ulu Önder Mustafa Kemal...

Öne Çıkan

GGYD AKADEMİ- "Markaları Sosyal Medya ile Büyüten Stratejiler” Eğitimi

30 Nisan 2024 tarihinde GGYD Akademi “Markaları sosyal medya ile...

Öne Çıkan

KEÇİÖREN BELEDİYE BAŞKANI DR. MESUT ÖZARSLAN ZİYARETİ

GGYD Yöneticilerinden, Keçiören Belediye Başkanı Dr. Mesut Özarslan’a ZiyaretGenç...

Öne Çıkan

GGYD, GİRİŞİM’23 FUARINDA STANT AÇTI

Girişimcilik ve teknoloji ekosistemindeki en son gelişmelerin sunulduğu Girişim'23 fuarı...

BENZER İÇERİKLER

  • Öne Çıkan

    GGYD RAMAZAN YARDIMLARI

    GGYD Genel Başkanı M. Nezih Allıoğlu:“Sivil toplum olarak vatandaşlarımızın yanında...

“Ekonomik kalkınma, Türkiye'nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir.”