Etkinlikler

"İŞ'TE FIRSAT TOPLANTILARI 48"

 

27 Ekim 2020 tarihinde Derneğimizin  48. İş’te Fırsat Toplantısı’na katılan ünlü psikolog Prof. Dr. Üstün Dökmen, pandemi sürecinin etkilerini ve bunlarla baş etme yöntemlerini anlattı. Prof. Dökmen, “Salgın ne kadar uzun sürerse sürsün, hepinizin bununla baş edecek gücü var” dedi.

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD)’nin, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 97’nci yıldönümü anısına düzenlediği toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan M.Nezih Allıoğlu, GGYD’nin gücünü ve etkisini salgın sürecinde bir kez daha gösterdiğini söyledi. Başkan Allıoğlu, “Bizler krizlerde kenara çekilip bekleyen değil, krizi fırsata çeviren, koşullar ağırlaştığında kabuğuna çekilen değil o koşulların üstüne giden, sorunlar derinleştiğinde sorunun değil çözümün parçası olmaya çalışan, çalışmaktan, üretmekten, bir adım ötesini düşünmekten asla vazgeçmeyen bir yapıyız. Salgında dahi kenara, köşeye çekilmedik” dedi.

 “Bitti Demeyen Atatürk’ün İzindeyiz”

Aylardır çok sayıda online toplantı düzenlediklerini, sınırlı sayıda üyeyle pekçok proje gerçekleştirdiklerini, çeşitli kurum ve kuruluşla işbirliklerini sürdürdüklerini kaydeden Başkan Allıoğlu, “İşimiz gücümüz, planımız projemiz hiç ama hiç bitmeyecek. Çünkü biz Anadolu’da düşmanı denize döken, saltanatı kaldıran, İstanbul’u geri alan, buna rağmen 'vatanı kurtardık, mücadelemiz bitti' diye düşünmeyen bir liderin; Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde gidiyoruz. O ki bunca şeyle yetinmeyip, ‘asıl mücadele yeni başlıyor’ demiş, kurtarılan vatan üzerinde yeni ve bağımsız bir ülke kurmak için yeniden harekete geçmiş, Cumhuriyet'i ilanı etmişti. O gün ilan edilen Cumhuriyet; bizlere verilmiş en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir” şeklinde konuştu.

 “Hepimizin Baş etme Gücü Var”

 GGYD’nin 48. İş’te Fırsat Toplantısı’na konuşmacı olarak katılan psikolog, akademisyen, televizyon yapımcısı, yazar Prof. Dr. Üstün Dökmen de pandemi sürecinde stresle baş etme yöntemlerini anlattı, umut aşıladı. “Pandemi ne kadar uzun sürerse sürsün, insan evladının her türlü sıkıntıya dayanacak bedensel, bağışıklık ve zihinsel direnci vardır” diyen Prof. Dökmen, sözlerine şöyle devam etti:

 “Bitmeyen salgın yoktur. Bu da bitecek ama yenisi başlayacak. Dünyayı, ülkeleri yönetenler gerekli tedbirleri alacak, bireyler kendi önlemlerini alacak. Hepimizin gücümüzün farkına varması gerekir. Hepimizin bedensel ve zihinsel olarak zorluklarla baş edecek gücü var. İnsan, tüm coğrafyalarda, tüm koşullarda hayatta kalmayı başaran tek canlıdır.”   

 “Evde Kendinizi Salmayın”

 Prof. Dr. Üstün Dökmen salgın sürecinde aile ilişkileri, yeme bozuklukları konusunda da tavsiyelerde bulundu. Pandemi nedeniyle evde olanlara temiz ve iyi giyinmelerini, kendilerine bakmalarını öneren Prof. Dökmen, “Kendinizi salmayın, bırakmayın. Kendinizi bıraktığınızda çocuklarınıza da ‘kendimizi bırakabiliriz’ mesajı veririz. Bunu yapmayın. Kendinizi bıraktığınızda buzdolabına daha çok gidersiniz, unutmayın. Yaratıcı etkinlik bulun, hayatınızı renklendirmeye çalışın, salgın öncesi var olan yaşam standartınızdan vaçgeçmeyin. Bu sayede buzdolabı saldırısı da olmayacaktır. Ufak tedbirler işe yaramadığında ise uzmana başvurun” dedi.

 

 

 Copyright  GGYD