Etkinlikler

"İŞ'TE FIRSAT TOPLANTILARI 62" ÇORUM

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği 62. İş’te Fırsat Toplantıları Düzenlendi

GGYD Genel Başkanı M. Nezih Allıoğlu:

“Gelin potansiyelimizi birleştirelim”

“Gençler, eğitim dışında hiçbir sebep ile ülkemizi terk etmeyin”

Yazar Akademisyen Psikolog Üstün Dökmen:  “Okumak için iki eli bir araya gelmeyen milletin iki yakası da bir araya gelmez”

 

GGYD Çorum Şube Başkanı Özden Özkeser:

 “GGYD’nin yenilikçi ruhunu Çorum’da da yaşatacağız”

 

(GGYD) gelenekselleşen İş’te Fırsat Toplantıları’nın 62’ncisi Çorum Ticaret odası ev sahipliğinde gerçekleşti. Toplantının açış konuşmasında gençlere seslenen GGYD Genel Başkanı M. Nezih Allıoğlu, muasır medeniyetler seviyesine erişmenin tek yolunun gençlerin iyi eğitiminden geçtiğini söyledi. Allıoğlu, “Gençleri yetiştirirsek dünyaya yetişiriz. Genç kardeşlerimden de eğitim dışında hiçbir sebep ile ülkemizi terk etmemelerini istiyorum. Daha güçlü bir ülke için beraber omuz omuza yürümeliyiz” diye konuştu.

Çorum’da olmaktan çok mutlu olduğunu ifade eden 62. İş’te Fırsat Toplantılarının konuğu Yazar Akademisyen Psikolog Üstün Dökmen ise, “Sizler Anadolu aslanlarısınız. Anadolu’da gerçek aslanları koruyamadık ama en azından ticaret alanındaki aslanları koruyalım” diye konuştu. Gogol’un Palto isimli hikayesine atıfta bulunan Üstüm Dökmen, “Dostoyevski, ‘Hepimiz Gogol’un paltosundan çıktık’ der. Burada Bandırma vapuru var. O gün içinden 19 kişi çıktı ama aslında hepimiz Bandırma Vapurundan çıktık. Bu gemi Samsun limanına demokrasiyi, cumhuriyeti, bilimsel laikliği ve kadının değerini getirdi” ifadelerini kullandı. Okumak için iki eli bir araya gelmeyen milletin iki yakası da bir araya gelmez diyen Dökmen, “Kaliteli yaşamın önemli bir yanı da okumaktır. Batılılar bizden daha çok okuyor. Hafif kitaplar okurlar ama çok okurlar. Bu onlara yetiyor”  diye konuştu.

Yirmi yıllık bir kültürü olan GGYD ailemizden öğreneceğimiz çok şey var şeklinde konuşan GGYD Çorum Şube Başkanı Özden Özkeser de “Bunun için hazırız, heyecanlıyız ve çalışıyoruz. İlimizin ileri gelenleri ve sizlerin desteği ile sayımızı ve gücümüzü artırarak ilerleyeceğimiz biliyoruz”  ifadelerini kullandı.

Toplantıda 14 Mayıs seçimleri, ekonomik büyüme ve sivil toplumun gelişmesine dair pek çok konuya değinildi.

“Gençleri yetiştirirsek dünyaya yetişiriz”

GGYD Genel Başkanı M. Nezih Allıoğlu şöyle konuştu: “Girişimcilerin büyüme hızını arttırmak için yeni hikayeler yazması gerekiyor. Bu yeni düzene kim ayak uydurabilir? Tabii ki gençler… Biz Genç Girişim ve Yönetişim Derneğiyiz. Gençlik bizim adımızda var. Dönüşümü yakalamak, yeni ufuklar açmak ve yaşanan gelişmeleri hızlı takip etmek ise ruhumuzda var.  Bugün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı. Bugün aynı zamanda bizim 20. yaş günümüz. Kurtuluş mücadelemizin tarihsel simgesi olan bugünün hepimizde anlamı büyük. Mustafa Kemal Atatürk’e şükran borçluyuz. Gençlerimize sahip çıkmalıyız. Beyin göçünün önüne geçmeliyiz. Onları gerek ticaret arenasında iyi yetişmiş girişimciler olarak gerekse görevini layıkıyla yapmak için durmadan kendini geliştiren profesyoneller olarak yetiştirmek biz iş insanlarının birinci vazifesidir. Unutmayın ki gençleri yetiştirirsek dünyaya yetişiriz. Muasır medeniyetlere erişmenin tek yolu budur. GGYD olarak gençlerimizin eğitimine katkıda bulunmak için “Nilüferler Yetişiyor Eğitime Destek Fonu” ile 150 gencimize eğitim bursu veriyoruz. Çorumlu dostlarım sizlerden bölgenizdeki gençlerin eğitimine destek sağlamanızı, şirketlerinizde gençlere iş, staj fırsatları rica ediyorum.”

“Güçlü ekonomi sivil toplum ile gelişir”

Çorum’a, sivil toplumun güçlenmesi, ekonomik ve sosyal iletişimin gelişmesi için geldiklerini belirten Allıoğlu, güçlü ekonomi ve güçlü üretim, sivil toplumun geniş ve toplumsal olarak örgütlenebildiği yerlerde olduğunun altını çizdi. M. Nezih Allıoğlu Çorum iş dünyasına çağrıda bulundu: “Gelin potansiyelimizi birleştirelim ve büyük başarı hikâyelerine birlikte imza atalım.  Her türlü iş birliği ve çalışmalarınıza katkı vermek için elimizden gelen tüm desteği vermeye hazırız. Hitit Üniversitesi ile de öğrencileri ile de iş birliğine açığız.”

“Alacahöyük ve Hattuşaş bize ışık tutuyor”

Çorum tarihi ve kültürel zenginliklerinden bahseden Allıoğlu konuşmasını şöyle tamamladı: “Burada müthiş bir zenginlik var. Alacahöyük, Hattuşaş medeniyetin ve ticaretin nasıl geliştiğini anlamak için bizlere ışık tutuyor. Burada düzenlediğimiz 62. İşte Fırsat Toplantısı Çorum’a verdiğimiz değeri ve önemi gösteriyor. Her türlü iş birliği ve çalışmalarınıza katkı vermek için elimizden gelen tüm desteği vermeye hazırız. Hitit Üniversitesi ile de öğrencileri ile de iş birliğine açığız. Biz iş insanlarının topluma sorumluluğu vardır. GGYD olarak ülkemiz genelinde hızla büyümeye ve üye sayımızı artırmaya devam ediyoruz. Yılsonuna kadar üye sayımızı iki bine çıkarmayı hedefliyoruz. İzmir, Konya, Bursa ve Çorum’da çalışmalarımıza hızla devam ediyoruz.  Bu ay içinde Bursalı GGYD'liler ile çok güzel bir buluşma gerçekleştirdik.

Yeni hükümete mesaj verdi

“Seçim sürecinin ardından ekonomide belirsizliklerin hızla ortadan kaldırılarak, yapısal sorunlarının çözümüne odaklanacağımız, daha öngörülebilir ve daha güvenli bir ekonomi oluşturulması beklentisi içindeyiz” şeklinde konuşan M. Nezih Allıoğlu yeni kurulacak hükümete de mesaj verdi. Allıoğlu şöyle konuştu:  Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, refah odaklı, istihdam yaratan bir büyüme modeli ile küresel gelişmeleri dikkate alan yeni politikalarla, yeni alanlarda da dönüşümü sağlayacak önlemlerle ticarete huzurun, güvenin ve istikrarın kazandırılacağına inanıyoruz. Bizler iş insanlarıyız. İş dünyası olarak uygun ekosistemde yatırımlarımıza, üretime devam etmeyi, daha çok üretmeyi, daha çok çalışmayı arzu ediyoruz.”

“Yarın bugünden belirlenir”

“Yarın, bugünden belirlenir dostlar” vurgusu yapan Allıoğlu,  “Adında ‘Genç’ olan, ‘19 Mayıs ruhuna’ ve doğum gününe sahip bir dernek olarak, gençlerle beraber, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Türkiye’nin evlatları olarak durmadan, yorulmadan yürümeye, çalışmaya, üretmeye devam edeceğiz.’ Biliyoruz ki; ‘Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar” dedi.

“Çocuklar sosyal medyada kısa metinler okuyor”

  1. İş’te Fırsat Toplantılarının konuğu Yazar Akademisyen Psikolog Üstün Dökmen ise konuşmasında şu noktalara dikkat çekti: “Bugün çocuklar okumaktan uzaklaştı. Sosyal medyada sadece kısa metinler okuyor. Lise giriş sınavlarını hatırlayın uzun paragraflar vardı. Çocuklar roman okumadan o soruları çözemezler. Aslan geyiği yiyeyim yarına kalayım istiyor. Geyik aslandan kaçayım yarına kalayım istiyor. Sadece insan kaliteli bir yaşam sürmek ister. Hem yarına kalmak hem de kaliteli yaşamak ister. Kaliteli yaşamak için beden sağlığınız ve ruh sağlığınız yerinde olmalı. Günlük yaşamınızı engelleyecek bir sorununuz varsa ve bu 10 günden fazla sürüyor ise mutlaka bir psikiyatriste danışın” diye konuştu

    GGYD Çorum Şube Başkanı Özden Özkeser de “Yenilikçi ruhu ve radikal faaliyetleri ile adından övgüyle söz ettiren derneğimizin aynı ruhunu Çorum’da yaşatacağız.  İlimizde, sivil toplum kuruluşları içinde fark yaratacağımıza, ilimizin sosyal kültürel ekonomik olaylarına katkı sağlayacağımıza yürekten inanıyorum” şeklinde konuştu.

     

    GGYD 62. Fırsat Toplantısı, toplu hatıra fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 Copyright  GGYD