Etkinlikler

"İŞ'TE FIRSAT TOPLANTILARI 56"- İZMİR

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD), ilk şubesini İzmir’e açıyor. Geleneksel hale gelen ve Türkiye iş dünyası için seçkin bir marka haline dönüşen “İş’te Fırsat Toplantılarının” 56’ncısı İzmir’de The Nowness Luxury Hotel & Spa Çeşme’de gerçekleşti. İki gün boyu süren “İş’te Fırsat Toplantısı” kapsamında açılış konuşmasını gerçekleştiren Genç Girişim ve Yönetişim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı M. Nezih Allıoğlu, Ege’nin incisi, Türkiye’nin ilk iktisat kongresinin yapıldığı kent olan İzmir’de bir araya gelmekten dolayı büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Allıoğlu, “Türkiye’de ekonomi ve ticaret hayatının hemen her kesimini temsil ediyoruz. GGYD’mizin ilk şubesini İzmir’e açıyoruz çünkü GGYD olarak İzmir’i ve İzmirlileri seviyoruz, ilk şubemiz İzmir ile Ankara üyelerimiz arasında kuvvetli bir bağ olacak. Yerimizi belirledik, ilk İzmirli üyelerimizi bile yaptık” diye konuştu. GGYD İzmir şubesi ile İzmir’in Türkiye ekonomisinde yarattığı katma değeri hep birlikte daha yukarılara çekebiliriz şeklinde konuşan Allıoğlu şubeleşme çalışmalarının Ege Bölgesi ile sınırlı kalmayacağını, GGYD olarak şubeleşmeye Bolu ve Eskişehir ile devam edeceklerini belirtti.

“Artık yeni bir dünya düzeni ve yeni bir ticaret düzeni var”

Konuşmasında dünyada iş yapış şekillerinin değişmesine dikkat çeken Allıoğlu şöyle devam etti: “Bildiğiniz üzere artık küreselleşmenin sonuna gelindi ve yeni bir dünya düzeni, yeni bir ticaret düzeninden bahsediyoruz. İş yapma biçimlerimiz değişiyor. Bugün COVID-19 küresel salgının yarattığı etki ile şirketler yeni pozisyonlar alıyorlar. COVID-19 ile pek çok sektör ve üründe tedarik güvencesi maliyetten daha önemli bir unsur haline geldi. Yıllardır geçerli olan en ucuz yerde üretim için gerekli, tek kaynaktan tedarik dönemi rafa kalkıyor. Yerine çok kaynaklı, yakın ve bölgesel olanın öncelikli olduğu bir tedarik sistemi geliyor.”

 

“Enerji konusu hepimizin ajandasında olmalı”

Bu değişimin yanında tüm sektörlerin kendilerini Avrupa Yeşil Mutabakatına göre konumlandırmak zorunda olduğunu belirten Allıoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Türkiye’de iş yapanlar olarak bizler de bundan azade değiliz. Bu kapsamda enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi, enerji tasarrufu, yenilenebilir enerji geçişinin hızlandırılması, iklim değişikliği, sürdürülebilirlik konuları bizlerin de ajandasında mutlaka yer etmeli. İşlerimizi buna göre dizayn etmeliyiz. Yeni dünyanın kurallarına uymalıyız. Bu uyumlanma sürecinde çok fazla fırsat ve tehditler var elbette ancak bu kurallara uyabilirsek kazançlı çıkabiliriz.”

 

Levent Çeker: “Ankara merkezli GGYD’nin İzmir’de olması beni gururlandırdı”

GGYD İzmir Şube Başkanı Levent Çeker de “Ankara merkezli Genç Girişim ve Yönetişim Derneği’nin ilk şubesinin Egenin incisi, benim de memleketim İzmir’de açılmış olması beni oldukça gururlandırdı ve mutlu etti. İzmir şubesinin hem derneğe hem de vatanımıza hayırlı ve uğurlu olmasını yürekten temenni ediyorum” şeklinde konuştu. GGYD İzmir olarak, öncelikle yeni üye çalışmalarımıza ağırlık vereceklerini belirten Çeker, “İzmir ve Ankara üyelerimiz arasındaki iş birliklerini geliştireceğiz. İzmir şubemiz ile Türkiye ekonomisi için katma değer üretmeye, daha güçlü bir gelecek için birlikte çalışmaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

56. İş’te Fırsat toplantıları kapsamında GGYD’nin Ankara ve İzmir üyeleri arasında pek çok B2B görüşme gerçekleştirilirken İzmir Ekonomi Üniversitesinden Prof. Dr. Çoşkun Küçüközmen ve Yazar Ahmet Şerif İzgören de sunumlarını gerçekleştirdilerCopyright  GGYD