Etkinlikler

"İŞ'TE FIRSAT TOPLANTILARI 49"

Prof. Emre Alkin’den Çarpıcı Tespitler

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği’nin 49’ncu İş’te Fırsat Toplantısı’na katılan ünlü ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin, enflasyon, işsizlik ve büyümeye ilişkin önemli tespitlerde ve tahminlerde bulundu.

GGYD’nin, üyelerin yoğun katılımıyla Zoom üzerinden gerçekleşen 49. İş’te Fırsat Toplantısı’nın açılışını Başkan M.Nezih Allıoğlu yaptı. Salgın süresince faaliyetlerine ara vermediklerini, bu sayede ticari yaşamı sekteye uğrayan üyelere omuz, güç ve moral verdiklerini söyleyen Başkan Allıoğlu, “Dijitale taşıdığımız çok sayıda çalışmamızla da yüzlerce üyemizi ve Başkent iş dünyasını, ekonomiden sağlığa kadar hemen her alanda uzman isimlerle buluşturduk. Üstelik bu dönemde hem burs verdiğimiz öğrenci sayımızı, hem de üye sayımızı arttırdık. Elbette süreçte bazılarımız Covid virüsüne yakalandık, bazılarımız yakınlarımızı, bazılarımız işimizi kaybettik. Ama hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmadık. Ne zaman umutsuzluğa kapılsak bu toprakları bize kazandıran Atalarımızın mücadelesine baktık, ne zaman karamsarlığa düşsek, Covid aşısı geliştirerek bütün dünyaya umut olan iki Türk bilim insanını düşündük” dedi.
“Korkunç Bir Aracı Kültürü Var”
İş’te Fırsat Toplantısı’na konuşmacı olarak katılan Ekonomist Yazar Prof. Dr. Emre Alkin de Türkiye’nin büyümeyle ilgili bir derdi varken, enflasyonun yüksek olmaması gerektiğini söyledi. Prof. Alkin, “Enflasyonu düşürmek zorundayız. Çekirdek enflasyon düşmedikçe de enflasyon düşmez. Çekirdek enflasyon, mevsimine bakılmaksızın her ay mecburen satın aldığımız mal ve hizmet endeksidir. Bunun üzerine bir de mevsimselsizlik ekleniyor. Ne üreten, ne tüketen memnun, arada birileri memnun. Korkunç bir aracı kültürü var. Bunu kontrol altına alamazsak enflasyonu düşüremeyiz. Unutmayalım ki faiz enflasyon yaratmaz, enflasyon faiz yaratır” dedi. Ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin, dövizdeki artışın nedenlerine ilişkin de şu ifadeleri kullandı:
İşte 2020 Yılı Sonu Tahminleri
“Döviz yükseliyor çünkü ithalatımızın yüzde 85'inden fazlası hammadde aramalı yatırım malı. Dolayısıyla Türkiye büyürken, cari açık verir ve bu kurumsallaşmıştır artık. Dış borcumuzun milli gelire oranı yüzde 55’tir. Sebebi, insanlar faizi çok yüksek bulduğu için nasılsa yüzde 1-2 diye döviz borcuna girmiştir, onda devam etmektedirler. Ülkede tasarruf açığı var ve vergilendirme kötü…” Prof. Alkin, 2020 yılı sonu ekonomik tahminlerini ise şöyle sıraladı: “İşsizlik; işten çıkarma yasağı olduğu için yüzde 13-14, enflasyon yüzde 11-12 civarında olacak diye düşünüyorum. Bütçe dengesinde çizgiyi biraz aştık. Cari denge büyüme başladığı için tabiki bozulacak. Yüzde 5’ten fazla büyüme bizim için iyi değil, gerek de yok. Daha yüksek büyümeye hazır bir altyapımız yok. Örneğin sanayi yetişemiyor, tedarik zincirlerinde kırılma oluyor, lojistiğimiz zayıf. Önce buralara yatırım yapmamız lazım. Ülkelerle anlaşmazlıklarımız var. Kolay değil. Önümüzdeki 10 yılın ortalamasını yüzde 5 tutturursuk bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Ve eğer ekonomik siyasette sakinleşemezsek dövizdeki zirveleri tekrar göreceğiz…”


Copyright  GGYD