Etkinlikler

"İŞ'TE FIRSAT TOPLANTILARI 46"

14 Temmuz 2020 tarihinde Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD)’nin pandemi sürecinde ara verilmeyen İş’te Fırsat Toplantıları’na bir yenisi daha eklendi. 46. İş’te Fırsat Toplantımıza online konuşmacı olarak Eski FED Ekonomisti ve Ekonomi Yazarı Erkin Şahinöz katılırken, toplantımız üyelerin firma sunumlarıyla başladı. Başkanımız M.Nezih Allıoğlu, açılışta yaptığı konuşmada pandeminin en önemli etkisinin belirsizlik ve risk olduğunu, bunun da ekonomiyi sekteye uğrattığını söyledi. Reel sektöre dönük hazırlanan ekonomik önlem paketlerinin bir nebze olsun belirsizlik duygusunu azalttığını kaydeden Başkanımız, şöyle devam etti:

“Ödemeler Yaklaşıyor, Endişeliyiz”                                                                   
“Ancak paketlerin asıl önemi ve etkisi, sürdürülebilir olmasıyla kendisini göstermektedir. Her ne kadar 1 Haziran itibariyle yeni normale geçilmişse de pandemi sürecinin iş dünyası üzerindeki olumsuz etkileri devam etmektedir.  Piyasaların böylesine ciddi durgunluk ve nakit sıkışıklığı yaşadığı bu dönemde ertelenen vergilerin ödeme zamanı hızla yaklaşmakta, firmalar vergi yükümüklülüklerini yerine getirememe endişesi taşımaktadır. Kamuya olan yükümlülüklerin ekim, kasım ve aralık aylarına ertelendiğini düşünürsek, asıl sıkıntıyı yılın son çeyreğinde yaşayacağımız aşikârdır. O nedenle öteleme ve yeniden yapılandırma mutlaka gündemde olmalıdır. Ayrıca tüm sektörlerin mücbir sebep kapsamına alınması yönündeki ısrarımız devam etmektedir.”

“Büyümenin Meyvelerini Toplamalıyız”                                                                 
Reel sektörde çarkların en iyimser tahminle 2021’de dönmeye başlayacağını da kaydeden Başkanımız, “Ülkemiz ve kentimiz adına kesinlikle karamsar değiliz. Önümüzdeki 6 aylık süreyi çok iyi değerlendirebilirsek bu cendereden çıkarız” dedi. Ekonomist Erkin Şahinöz de konuşmasında Türkiye’de bankacılığın açtığı krediler büyüdüğünde, ekonominin de büyüdüğünü vurguladı. Şahinöz, “2020’nin son 5 ayı ve 2021’in 12 ayı büyüme dönemindeyiz. Bunun meyvelerini toplamalıyız” diye konuştu.

“Kredilerden Mutlaka Faydalanın”                                                                   
Konuşmasında genç girişimcilere, faizi düşen kredilerden mutlaka yararlanmalarını öneren Şahinöz, “Hazır faizler düşükken kredi çekerek borçları kapatmak lazım. Bir daha böyle faiz bulmak kolay değil, Bugün çekebildiğiniz kadar krediyi hatta ihtiyacınız olmayan krediyi çekin. İhtiyacınız olmayan krediyi biraz mevduatta tutun” dedi.

 

 Copyright  GGYD