Etkinlikler

"İş'Te Fırsat Toplantıları 41"

24 Ekim 2019 tarihinde İş’te Fırsat Toplantımızın 41. si Green Park Otel’de ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Sayın Prof. Dr. Hüseyin BAĞCI’nın katılımlarıyla gerçekleşmiştir.

ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Hüseyin Bağcı, Türk dış politikasından, ABD’yle ilişkilere kadar pekçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

 

Derneğimiz tarafından düzenlenen ve Ankara’nın en önemli iş ve tecrübe paylaşım organizasyonlarından biri haline gelen İş’te Fırsat Toplantısı’nın 41’ncisi, üyelerin yoğun katılımıyla Green Park Otel’de gerçekleşti. ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Bağcı’nın konuk konuşmacı olduğu toplantının açılışında, Başkanımız İş’te Fırsat Toplantıları’nın önemine işaret etti, “41 kere Maşallah. yıllardır aynı azim ve gayretle, heyecan ve istekle İş’te Fırsat’a katılım gösteren, emeklerimizi boşa çıkarmayan, çalışma azmimizi perçinleyen, kendileri ve kentleri için değer yaratan tüm üyelerimize teşekkür ediyoruz” dedi. Konuşmasında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan ve Barış Pınarı Harekatı’na geniş yer ayıran Başkanımız şunları söyledi:

-           Devletimizin Yanında, Askerimizin Arkasındayız

            “Ordumuzun 9 Ekim'de başlattığı; büyük bir azim ve kararlılıkla sürdürdüğü, Amerika ve Rusya ile yapılan mutabakatlarla önemli bir aşamaya gelen bu mücadelede devletimizin yanında, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin arkasındayız. Barış ve huzur için, terör örgütlerinin kanlı ellerini ülkemizin üzerinden çekmeleri için, güvenli yarınlar için atılacak her adımı destekliyoruz.” Başkanımız, toplantıda derneğin önümüzdeki ocak ayında yapılacak genel kurulunda yeniden aday olacağını da açıkladı. TÜSİAV Başkanı Sayın Veli Sarıtoprak ile Ayfonkarahisar Eski Milletvekili Dr. Mahmut Koçak’ın da katıldığı programda daha sonra kürsüye, uluslarası ilişkiler konusunda ülkemizin en önemli akademisyenlerinden olan Prof. Dr. Hüseyin Bağcı çıktı.

-           ABD ile Türkiye Düşman Değil

Türk dış politikası, dünya siyasetine ve ekonomisine yön veren ülkelerle ilişkiler, son sınır ötesi operasyonu gibi pekçok önemli konuda girişimcilerle görüşlerini paylaşan Prof. Bağcı, sanılanın aksine Türkiye ile Amerika yakınlığının Menderes döneminde değil İsmet İnönü’nün Hipodrum konuşmasıyla başladığını söyledi. ABD ile Türkiye’nin birbirine düşman olduğunu düşünmediğini vurgulayan Prof. Bağcı, “ABD’nin, Türkiye’yi yok etme politikası yoktur. Türkiye’nin zayıflamasını isteyebilir ama ortadan kaldırılmasını istemesi çok zor” ifadelerini kullandı. Türkiye Yunanistan arasındaki gerilimin ise kayıkçı kavgası olduğunu kaydeden Prof. Bağcı, “NATO’nun içinde olduğumuz sürece iki ülke arasında savaş söz konusu olamaz. NATO’dan çıktığımız an durum değişir. Türkiye NATO’da olduğu için Rumlar NATO üyesi değil. Biz istemediğimiz için üye olamadı” dedi.

-           Türkiye Bu Konuda Doğru Yapıyor

Suriye’deki gelişmelerin, Türkiye’nin en büyük sorunu olduğunu vurgulayan, “Türkiye’nin bu coğrafyada askeri açıdan zayıf olma lükse yoktur” ifadelerini kullanan Prof. Bağcı, “Türkiye’nin son operasyonda varmak istediği iki hedefi var. Biri terör örgütleri, diğeri mültecileri sağlıklı biçimde geri göndermek. Doğru yapıyor Türkiye. Çünkü bu insanların ana vatanlarına geri dönmelerini sağlamak siyasi sorun değildir, aynı zamanda ahlaki sorundur” diye konuştu.Copyright  GGYD