Etkinlikler

El Salvador Büyükelçisi Hector Enrique Jaime Calderon Ziyareti

1 Kasım 2023 tarihinde Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD) Genel Başkanı M. Nezih Allıoğlu, Dış İlişkilerden Sor. Yönetim Kurulu üyesi Puriya Koç ve Dış İlşkiler kurul başkanı Duygu Sözduyar El Salvador’un Ankara Büyükelçiliğini ziyaret etti.

El Salvador’un Ankara Büyükelçisi Hector Enrique Jaime Calderon, GGYD heyetini kabulünde yaptığı konuşmada, “Orta Amerika’da küçük bir ülkeyiz. Cumhurbaşkanımız geçen yıl ilk defa Türkiye’ye tarihi bir ziyaret yaptı. Ankara Büyükelçiliğimizi 2,5 yıl önce açtık. Ziyaretiniz için çok teşekkürler” dedi. Ülkelerinde farklı sektörler için farklı teşvik paketleri olduğunu belirten Büyükelçi Calderon, “Teşvik paketleri yatırım yapmak istediğiniz sektöre göre değişiyor. Ülkemiz geleneksel ülkelerin dışında Singapur, Türkiye, Vietnam ve Etiyopya’da büyükelçilikler açtı. Ülkemiz büyük bir açılma hareketi yaşıyor. Latin Amerika’nın en güvenli ülkesi seçildik. Turizm sektörümüz büyüyor. Sörf turizmi çok iyi gidiyor. Bu alanda ilk beşe giriyoruz. Sörfçüler için cennet gibi plajlarımız var. İnanılmaz volkanlar var, İnsanlarımız ülkemizdeki güzellikleri tekrar keşfetmeye başladılar. Kahvelerimiz çok kaliteli, ancak ülkelerimiz uzak olduğu için kahve ticaretimiz henüz düşük seviyede. Yakında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) heyetinin ülkemizi ziyaret etmesi için çalışıyoruz. Sadece DEİK değil, farklı ticaret odalarının da ülkemizi ziyaret etmesi için görüşmeler yapmaya şimdiden başladık” diye konuştu.

GGYD Genel Başkanı M. Nezih Allıoğlu da Büyükelçi Calderon’a, GGYD Yönetim Kurulu üyelerini kabul ettiği için teşekkür etti. Allıoğlu, “GGYD’nin Çorum, Bursa, İzmir ve Konya’da dört şubesi var. Uluslararası iş ağımızı da sürekli olarak genişletiyoruz. Avustralya, Rusya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden üyelerimiz var.  Bu kapsamda ülkemizdeki büyükelçilikleri ziyaret ediyoruz. Ziyaretlerimizde büyükelçilerden ülkelerindeki yatırım imkanları hakkında bilgi alıyoruz” dedi.

Uluslararası alanda iş yapan GGYD üyelerinin yeni girecekleri pazarların mevzuatını ve yönetmeliklerini birebir öğrenme şansı yakaladıklarını söyleyen Allıoğlu, “Bu ziyaretlerin önemli olduğunu düşünüyoruz. Çok yakında GGYD olarak Kosova’ya 5 günlük bir ticaret gezisi düzenleyeceğiz. Kosova Ticaret Odası, Kosova Ticaret ve Sanayi Odası, Prizren Ticaret Odası ve Aleanca Kosavare e Bizneseve Derneği iş birliğiyle düzenlenecek gezimiz tüm üyelerimizin katılımına açık” ifadelerini kullandı.

Genel başkanımız, ziyarette Büyükelçi Calderon’a, plaket takdim etti. GGYD’nin süreli yayını “Global Girişimi” incelemesi için hediye etti.

 Copyright  GGYD