Etkinlikler

Ekvator Ginesi Büyükelçisi Moises Mba Nchama Ziyareti

10 Ekim 2019 tarihinde Dernek Başkanımız Sayın Nezih Allıoğlu ile Dış İlişkiler Kurulu üyeleri Ekvator Ginesi Büyükelçisi Moises Mba Nchama’ yi ziyaret etmiştir.

Ekvator Ginesi Büyükelçisi Her Konuda Yatırım İstedi…

GGYD’nin üyeler arası dış ticareti geliştirmeleri amacıyla sürdürdüğü elçilik görüşmelerine Ekvator Ginesi de eklendi. Büyükelçi Moises Mba Nchama, genç girişimcilere, “Paramız var ama yatırımımız yok. Türkler’in tekstilden inşaata her şeyine ihtiyacımız var” dedi.

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği Dış İlişkiler Kurulu’nun organize ettiği ticari görüşmeler, Ekvator Ginesi Büyükelçisi Moises Mba Nchama ziyaretiyle devam etti. Dün akşam saatlerinde elçilik binasında yapılan görüşmeye GGYD Başkanı M.Nezih Allıoğlu, kurul üyeleriyle birlikte katılırken, Büyükelçi Moises Mba Nchama ekibiyle birlikte tam kadro hazır bulundu. Başkan Allıoğlu ziyarette, GGYD’nin 500’e yaklaşan üye sayısıyla Başkent Ankara’nın en önemli ekonomi topluluklarından biri olduğunu söyledi, “Öteden beri hedefimiz daha fazla sayıda üyemizin dış pazarla buluşması. Bu anlamda elçilik görüşmelerini çok önemsiyor, işbirliklerimizin ihracat artışına, yeni yatırım ve ortaklıklara kapı aralayacağına inanıyoruz” dedi.

 

Teknolojiden İnşaata Her Şey…

Ekvator Ginesi Büyükelçisi Moises Mba Nchama da 6 ay önce Türkiye’ye geldiklerini, çok yeni bir elçilik olduklarını ifade ederek sözlerine başladı. Hem ülkesinde hem de ülkesinin bulunduğu Afrika kıtasında Türkler için sayısız fırsatlar olduğunun altını çizen Büyükelçi, “Ekonomimizin temeli petrol, gaz gibi doğal kaynaklar. Tüm kıtayı dikkate alırsak, 600 milyon insandan söz ediyoruz. Petrolümüz var, paramız var ancak ihtiyaçlarımızı giderecek yatırımlarımız yok. Teknolojiden tarıma, tekstilden inşaata kadar tüm sektörlerde yatırıma, üretime ihtiyacımız var. Hükümetimiz yatırımcıları destekliyor” diye konuştu.

 

Türkler Bu Konuda İspanyollardan Daha İyi

Ekvator Ginesi halkının ihtiyaçlarını büyük oranda İtalya ve İspanya’dan çok pahalıya karşıladığını vurgulayan Büyükelçi Moises Mba Nchama, “Halbu ki Türklerin daha iyi şeyler yapacağını biliyoruz. Bugün İspanya ve İtalya’dan aldığımız tekstil başta olmak üzere birçok ürünün Türkiye’de üretilip oralara gönderildiğini biliyoruz. Neden bu üretimleri gelip bizim ülkemizde yapmıyorsunuz. Bunu başarırsanız halkımızın Türkler’e ilgi göstereceğine inanıyoruz. Biz size her türlü garantiyi vermeye hazırız. Zaten bizim ülkemize girdiğiniz an 600 milyonluk Afrika bölgesine girmiş olacaksınız ki sizin için muazzam fırsat” diye konuştu. Büyükelçi ülkesine ihracat veya yatırım yapmak isteyen Ankaralı genç girişimcilere bizzat kendisinin destek olacağının altını çizdi; “Yeter ki iyi ve kaliteli ürünler getirin” dedi. Ekvator Ginesi Büyükelçisi Moises Mba Nchama, ülkesinin devlet başkanının önümüzdeki aylarda Türkiye’ye geleceğini de bildirirek, “4-5 konuda iki ülke arasında anlaşmalar yapacağız’ diye konuştu.Copyright  GGYD