Etkinlikler

Ankara Sanayi Odası Başkanı Sayın Nurettin Özdebir Ziyareti

12 Nisan 2022 tarihinde GGYD’nin Nezih Allıoğlu başkanlığındaki yeni yönetim kurulu, ASO Başkanı Özdebir’le bir araya geldi. Ziyarette taraflar ülke ve kent ekonomisine dair önemli tespitlerde bulunurken, Başkan Özdebir, “Yatırım iştahı devam ediyor, OSB’lerde yer kalmadı” dedi.

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği (GGYD) Yönetim Kurulu’nun, ASO Başkanı Nurettin Özbedir’i ziyaretinde derneğin yeni dönem çalışmalarına ilişkin bilgi veren Başkan M.Nezih Allıoğlu şubeleşmeye yoğunlaştıklarını, İzmir’de başlayan kuruluş çalışmalarının diğer bölgelerde de devam edeceğini bildirdi. Allıoğlu, “Yeni şubelerle birlikte yılsonuna kadar üye sayımızı 1000’e çıkarmayı hedefliyoruz” dedi. Halen 71 üniversite öğrencisine burs veren derneğin, bu sayıyı da 100’e yükseltmeyi planladığını bildiren Başkan Allıoğlu, “Diğer yandan da üyelerimizin mal ve hizmet satışına katkıda bulunmak amacıyla kurduğumuz www.bivarbiyok.com adlı e-ticaret sitemize ilgi her geçen gün artıyor. Üyelerimizin ücretsiz, üye olmayanlara da çok düşük komisyonla mağaza açtığı sitemizden Türkiye’nin her yerine satış yapılıyor” diye konuştu.

 

Nakit Sıkışıklığı ve Enflasyon Yoruyor

GGYD Başkanı Allıoğlu konuşmasında piyasadaki nakit sıkışıklığına da işaret etti. Allıoğlu, “Hem nakit sıkışıklığı hem hayat pahalılığı özellikle sabit gelirlileri çok etkiliyor” dedi.  ASO Başkanı Nurettin Özdebir de Türkiye’de sıkıntılara rağmen yatırım iştahının devam ettiğini söyledi. Özdebir, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

Özdebir: Yatırım İştahı Devam Ediyor

“Tüm dünyada sayısız emtiada yüzde 300’lerde bir artış var. Kurdan dolayı bizi daha fazla etkiliyor tabi. Bu açıdan bakıldığında işletme sermayeniz yüzde 100 artmadı, kredileriniz yüzde 100 artmadı ama aynı işi yapabilmek için daha çok paraya ihtiyacınız var. Sıkıntı burada. Türkiye ekonomisi paraya dayalı bir ekonomi haline geldi. Para muslukları ne zaman açılırsa o kadar ekonomi canlanıyor. Para muslukları açmanın da enflasyon gibi bir bedeli var. Eğer gerçekten ticari kredilerin genişlemesi yani iş insanlarının kullandığı kredilerin genişlemesi şeklinde kullanırsak yatırım iştahı da devam ediyor. Şu an yatırım iştahı devam ediyor. Görüyorsunuz organizelerde yer kalmadı. Türkiye’nin kurtuluşu da burada. Daha çok üreteceğiz, daha çok ihraç edeceğiz.  Ülke ekonomisi, aile bütçesinden farklı değil. Maaşı yetmiyorsa borç alıyorsunuz. Bizim ülkeye, ihtiyacımızdan daha fazla döviz getirebiliyor olmamız lazım. İnşallah onu da başarırız.”

 

İthal Ürünleri Biz Üretmeliyiz 

Türkiye’de üretilmeyen, dışardan ithal edilen ara malların üretimiyle ilgili verilen özel teşvik belgelerinin gerçekleşme oranının çok iyi gittiğini de söyleyen Başkan Özdebir, “Eğer ithal ettiğimiz ürünleri yerli olarak üretebilirsek, bizler de üretimlerimizde yerli mallarını tercih edersek ciddi katma değer yaratırız. Şu anda 100 liralık ihracat yaptığımızda 70 liralık da ithalat yapmış oluyoruz. Türkiye’ye kalan 30’un içinde bile enerji gibi tedarikçi ithaller var. O nedenle bizim yerli hammaddeyi tercih ederek üretim yapmamız lazım ki daha fazla katma değer kalsın. Katma değerli üretim denilince akla sadece yüksek teknolojili ürünler geliyor. Bu çok önemli evet Ankara orada Türkiye’nin liderliğini yapıyor ama yerli malzeme kullanarak katma değeri arttırmanın çarelerine bakmak lazım” diye konuştu. GGYD Başkanı Allıoğlu ve beraberindeki heyet görüşmenin ardından ziyaret anısına Başkan Özdebir’e bir plaket takdim etti.

 Copyright  GGYD