Etkinlikler

Adana – İskenderun- Hatay – Antakya – Samandağ – Gaziantep Gezi Organizasyonu

Derneğimiz 27-29 Eylül tarihleri arasında Adana – İskenderun- Hatay – Antakya – Samandağ – Gaziantep’e gezi düzenlemiştir.

Adana da Seyhan baraj gölünün nehir kıyısındaki Orta Doğu’nun en büyük camisi olarak anılan Sabancı Merkez Camii’ni ve tarihi Taş Köprü, eski kent merkezinde Ulu Camii ve Külliyesi, Saat Kulesini, Atatürk Evini, Sinema Müzesi gezilmiştir.

İskenderun’da panoramik İskenderun gezisi ve sahilde kısa bir mola verilerek Antakya Harbiye’de Daphne ve Apollon miti ile anılan Harbiye Şelaleleri gezilmiştir.

  1. gün Keldağ ve Musa dağı arasına serilmiş yerleşimi ve uçsuz bucaksız kumsalları ile her ziyaretçinin uğramadan Hatay’dan ayrılmadığı Samandağ ilçesi, Roma’nın ünlü imparatoru Titus döneminde su basmalarına karşı yapılmış Titus su tünelini görüp buradan Samandağ’ının göz alabildiğine uzanan sahilinde kısa bir mola verilmiştir.

Son Ermeni köyü Vakıflı’ya geçilmiştir. Köy meydanında inip köyün kilisesi ardından ilk organik tarımı başlatan köylülerle sohbet ederek, elleriyle ürettikleri likörlerinin tadına bakıp, yöresel ürünlerinden alışverişimiz yapılmıştır.

Antakya merkezde Çan ve ezan sesinin kardeşçe yankılandığı, cezeryesi, künefesi, biberli ekmeği ve birçok ürünü ile meşhur, Asi Nehri kıyısındaki Antakya’da Dünyanın en geniş mozaik sergilerinden birine sahip olan Antakya Arkeoloji müzesini gezilmiştir.

Daha sonra Hristiyan tarihinin ilk kiliselerinden biri olarak bilinen St Pierre Kilisesini gezilerek Orontes yani Asi nehri kıyısında yürüyüş yapıp Uzun çarşıda hediyelikler için alışveriş molası verilmiştir.

3 gün Gaziantep de Belkıs/Zeugma’dan çıkartılan Mozaiklerin sergilendiği Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi, Tarihi Gaziantep Evlerinin bulunduğu Bey Mahallesinde gezerek yerel mimari ile tanıştık. Bedesten ve Bakırcılar Çarşısını dolaşarak, tarihi Tahmis Kahvesi’nde Mırra, çay, kahve ikramımız ile biraz dinlendikten sonra Elmacı Pazarı ve Pasajlarda, yöresel ürünler alışverişi yapılarak gezimiz tamamlanmıştır.Copyright  GGYD